Rachunki za paliwo nawet przy samochodach o niewielkiej pojemności silnika mogą wprawiać w kiepski nastrój. Odpowiednimi działaniami można jednak zaoszczędzić na jeździe pojazdem. Jest to całkiem proste, ponieważ okazuje się, że potrzeba tylko kilku niewielkich zmian w zachowaniu na drodze i dbaniu o samochód, by móc płacić mniej, a co za tym idzie, mieć większą radość z prowadzenia.

Kupuj tam, gdzie taniej

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jak w okolicy kształtują się ceny za paliwo. Często zdarza się, że między stacjami to jest nawet kilka groszy różnicy na jednym litrze. Należy jednak upewnić się, czy wraz z niższą ceną, niższa nie jest również jakość. Wiele stacji benzynowych posiada również specjalne programy partnerskie dla swoich klientów. Pozwala to trafić na promocje lub nalicza punkty, których odpowiednią ilość wykorzystać można, by zapłacić mniej przy kolejnym tankowaniu.

Zmień sposób prowadzenia pojazdu

Agresywne i gwałtowne hamowanie przyczynia się do zwiększenia spalania. Warto wybrać ekonomiczny tryb jazdy, a więc równomierna prędkość, hamowanie silnikiem oraz przewidywanie sytuacji na drodze. Jeśli w oddali widzisz na sygnalizacji czerwone światło możesz zdjąć nogę z gazu i toczyć się. Płynna jazda przynosi duże oszczędności, jednak nie ma nic wspólnego z jeżdżeniem zbyt wolno. Nie jest to korzystne, a do tego powoduje utrudnienia w ruchu drogowym.

Kiedy przyczyną wysokiego spalania jest auto

Będąc posiadaczem samochodu z kilkulitrowym silnikiem, trzeba liczyć się z tym, że każdy pokonywany kilometr będzie kosztował dużo. Jeśli płacenie wysokich rachunków za paliwo jest bolesne w obecnej sytuacji finansowej, warto rozważyć zakup pojazdu o mniejszej pojemności silnika. Wpływ na spalanie będzie miał również stan techniczny auta – niesprawny układ hamulcowy, zabrudzony filtr powietrza, czy zły stan oleju w silniku mogą być przyczynami większego zużycia paliwa. Zadbanie o pełną sprawność samochodu z pewnością przełoży się na oszczędności.