ETF-y w ostatnim czasie zyskują na popularności. Dzięki nim niemal każdy inwestor ma szansę pobić w perspektywie długiego okresu zdecydowaną większość aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie trzeba się specjalnie przy tym wysilać.
Charakterystyka ETF
ETF (ang.exchange-traded fund, czyli fundusz notowany na giełdzie) jest rodzajem otwartego funduszu inwestycyjnego, który został zaprojektowany w ten sposób, aby jak najbardziej dokładnie śledzić i odzwierciedlać ruch indeksów giełdowych, surowców lub innych aktywów (przykładowo akcje lub obligacje). To co je odróżnia od pozostałych tradycyjnych funduszy inwestycyjnych to fakt, że nie dąży do pobicia rynku i osiągnięcia lepszego wyniku, a jedynie chce zbliżyć się jak najbliżej do rzeczywistości.
Na pierwszy rzut oka taka strategia może wydawać się jak najbardziej nierozsądna, jednak statystyki nie kłamią. Statystyki jasno pokazują, że w rzeczywistości ETF-y są znacznie bardziej skuteczne niż strategie aktywne, które nie zawsze sobie dobrze radzą na rynku.
Inwestuj z Saxo Bank Polska i zacznij zarabiać poważne pieniądze.
Inwestycja za pomocą ETF
ETF-y w porównaniu do aktywnych funduszy inwestycyjnych ma zdecydowanie niższe koszty zarządzania nimi. Dodatkowym kosztem jest jednak bid-ask spread, czyli różnica między ceną zakupu i ceną sprzedaży.Dla przykładu ETF na WIG20 ma wartość 1/10 indeksu. Jeśli WIG20 jest na poziomie np. 2500 pkt., ETF ma wartość 250 zł. I tak każdy ruch w górę lub w dół WIG20 będzie odzwierciedlany w wartości posiadanego ETF.
Warto jednak pamiętać, że ETF to jedynie „opakowanie”. Z punktu widzenia bycia inwestorem najważniejsze jest podjęcie decyzji, w jakie klasy aktywów będzie inwestować (mogą to być akcje, obligacje, a nawet złoto) oraz jakie przeznaczyć na to fundusze.
Drugą ważną decyzją jest wybór tego „opakowania”. Oznacza to wybór sposobu, w jaki inwestor będzie w wybraną klasę aktywów inwestować. ETF jest również funduszem inwestycyjnym, chociaż nieco specyficznym. Mogą być notowane na różnych rykach w sposób bardzo zbliżony do akcji i innych instrumentów finansowych.
W celu nabycia EFT-ów musisz posiadać otwarty rachunek inwestycyjny u brokera. Jednostki można nabyć o dowolnej porze w czasie trwania sesji na giełdzie. Ich cena zmienia się dynamicznie, dlatego pamiętaj o ustawieniu odpowiednich limitów.
Czy warto inwestować za pomocą ETF-ów? Warto samemu spróbować i się przekonać. Jedno jest pewne. Warto poznać podstawy i zacząć zarabiać poważne pieniądze.