Najkorzystniejsze formy rozliczania podatków dla osób prowadzących JDG

Każdy, kto prowadzi JDG, zastanawia się którą formę opodatkowania wybrać. Wszystkie formy opodatkowania mają swoje niewątpliwe atuty, jednakże nie są też pozbawione mankamentów. 

Jakie są formy opodatkowania dla prowadzących JDG? 

Formy opodatkowania, które można wybrać to: 

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, jeśli jesteś biznesmenem prowadzącym JDG nie musisz zgłaszać do Urzędu Skarbowego;
  • podatek liniowy, jeśli lubisz przejrzyste zasady, gdyż już na wstępie wiesz, jaki podatek zapłacisz od odniesionego dochodu;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kiedy jesteś małym podmiotem gospodarczym;
  • karta podatkowa, wielkim jej atutem jest fakt, że to najprostsza metoda opodatkowania;

Wszystkie formy opodatkowania mają swoje niewątpliwe plusy, jednak nie są pozbawione też mankamentów. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych będzie to niski próg dochodu, podatku liniowego nie rozliczysz z małżonkiem, przy ryczałcie nieuwzględniane są nieuwzględnianie kosztów osiągania przychodów, zaś przy karcie podatkowej mankamentem będą ograniczenia przy prowadzeniu działalności. 

Jaką formę opodatkowania wybrać? 

Wszystko tak naprawdę jest kwestią indywidualną, gdyż dla jednych karta podatkowa może okazać się najwłaściwszą formą, jednak kiedy prowadzisz działalność związana z transportem, gastronomią, medycyną, weterynarią, rozrywką, korepetycjami, handlem detalicznym artykułami spożywczymi, zostaniesz pozbawiony możliwości skorzystania z tego rozwiązania. Właśnie tematyka finansów, choć często bywa bagatelizowana sprawia, że jedne biznesy prosperują podczas kiedy inne upadają, gdyż osobom prowadzącym JDG wydaje się niesłusznie, że wystarczy skupić się na pracy, by wszystko harmonijnie się poukładało. Wybór formy opodatkowania musi być decyzją przemyślaną, równie ważna jest dyscyplina, czyli nabycie nawyku oddzielania finansów firmowych od prywatnych. 

Podsumowanie 

Nie istnieje jedna właściwa forma opodatkowania, gdyż prowadzone działalności są różne i coś co dla jednego przedsiębiorcy okaże się ważne np. prostota, dlatego wybiorą Kartę Podatkową, dla kogoś innego będzie czynnikiem niewystarczającym, gdyż ważniejsze okaże się jak w przypadku podatku liniowego, że warunki są przejrzyste i już na samym początku ma się świadomość ile podatku należy odprowadzić od odniesionego dochodu. Warto mieć też świadomość, że nie każdy może wybrać w dowolny sposób formę opodatkowania, gdyż jak w przypadku Karty Podatkowej zostały przez ustawodawcę poczynione pewnego rodzaju ograniczenia. Warto mieć świadomość, że od wyboru formy opodatkowania sporo zależy, więc przed podjęciem decyzji o prowadzeniu JDG, należy przygotować się merytorycznie bo jak się okazuje sukcesem powodzenia biznesu jest nie tylko uczciwa praca, lecz ponadto zaznajomienie się z tematyką finansową dot. prowadzenia JDG.

5/5 - (1)
reklama