Podstawy budowania relacji z internetowym klientem

W dzisiejszych czasach sprzedaż internetowa jest obecna i dostępna w niemal każdej istniejącej branży. Współcześni klienci coraz częściej oczekują zaś, że sprzedawcy będą dostępni online przez całą dobę – a przynajmniej zawsze wtedy, kiedy będą chcieli skorzystać z ich usług. Samo zaistnienie w Internecie jest dziś koniecznością, jednak to nie wystarczy. Należy przede wszystkim zainteresować klienta, zyskać jego sympatię, a następnie przystąpić do niełatwej pracy, jaką jest budowanie relacji. W jaki sposób to zrobić?

Bądź interaktywny

Jedną z podstawowych rzeczy, jakie można zrobić, aby nawiązać relację z klientem, to zapewnić mu interaktywność. W jaki sposób? Odpowiedzi na komentarze czy pytania klientów zadane przez sieć lub bezpośrednio na stronie internetowej, powinny być udzielane w czasie rzeczywistym. Dostępność oraz obecność to podstawa, jeśli chcesz realizować skuteczną sprzedaż w Internecie. Oprócz tego warto zastanowić się nad umożliwieniem klientom stworzenia konta w sklepie internetowym, dzięki któremu będą mogli łatwiej zarządzać swoimi zamówieniami lub pomysłami na zakupy (np. wishlisty).

Indywidualne podejście to podstawa

Każdy klient jest inny, a zatem stosowanie podejścia masowego nie przyniesie zadowalających rezultatów. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy – każdy z nas oczekuje traktowania w sposób indywidualny, spersonalizowany do naszych potrzeb. Jeśli chcesz pozyskać klienta i utrzymać jego sympatię oraz zaangażowanie – musisz go po prostu poznać. Sprawdź, czego oczekuje, jakie produkty ogląda najczęściej, czym się interesuje. Skuteczny handel w Internecie opiera się o indywidualne oferty. Im bardziej dopasowana do potrzeb  danego klienta, tym większa szansa na powodzenie.

Błyskawiczna obsługa

Czas to pieniądz. Waluta, której wartości nie da się wycenić. Każdy, kto kiedykolwiek coś zamawiał w Internecie, wie, jak ważne jest błyskawiczne potwierdzenie zamówienia oraz informacja o czasie dostawy. Gdy klient dokonał zakupu i powierzył Ci swoje pieniądze, nie możesz zawieść jego zaufania. W sklepie stacjonarnym wymiana dóbr rozgrywa się w czasie rzeczywistym – klient płaci i otrzymuje zakup do rąk własnych. Jednak handel w Internecie rządzi się swoimi prawami. W tym przypadku klient nie wie, co dzieje się z jego towarem, a niewiedza ta bywa czasem niekomfortowa. Dlatego nie możesz pozwolić mu czekać. Informuj go na bieżąco o statusie realizacji zamówienia poprzez automatyczne mailingi, w których znajdzie wszystkie niezbędne informacje. Wyprzedź o krok, podsuwając odpowiedź, nim zdąży zapytać.

Podsumowanie

Budowanie relacji z internetowym klientem to proces długotrwały, ale wart zachodu. Interaktywność, indywidualne podejście, błyskawiczna obsługa oraz kontakt – to tylko niektóre z elementów, które mogą pomóc w nawiązaniu dobrych relacji z klientami. Przypominamy, że handel w Internecie to realizujesz nie tylko Ty, ale również tysiące innych firm. Konkurencja jest wobec tego ogromna. Dbając o jakość obsługi klienta, możesz się jednak wyróżnić, dać się zapamiętać w pozytywny sposób, a tym samym… osiągnąć sukces w e-biznesie.

5/5 - (1)
reklama