Podstawy prawa dla biznesmenów

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą wie, że nieznajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania jego zasad. Z tego powodu wskazane jest, by biznesmeni oraz właściciele przedsiębiorstw orientowali się choć pobieżnie w systemie prawnym, jak również w swoich obowiązkach względem państwa i konkurencji zawodowej.

Prawo w biznesie

Podstawy prawa dla biznesmenów to zbiór zagadnień dotyczących każdego, kto prowadzi firmę na terenie Polski. W skład kursów takich jak ten wchodzą tematy z prawa podatkowego, karnego, cywilnego, jak również mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących między innymi kwestii zatrudniania obcokrajowców czy otrzymywania zwrotów i dofinansowań przyznawanych na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.

Prawo podatkowe dla przedsiębiorstw

W kursach prawa dla biznesmenów sporo miejsca poświęcono prawu podatkowemu. Jest to spowodowane mnóstwem zawiłości w polskim prawie podatkowym, które na dodatek często się zmienia. Większość przedsiębiorstw zatrudnia osoby odpowiedzialne za kwestie finansowo-podatkowe firmy (w dużych firmach często jest to osobny dział), jednak zaleca się, by właściciel przedsiębiorstwa również posiadał podstawową wiedzę z zakresu podatków.

Nieuczciwa konkurencja

Kursy z podstaw prawa dla przedsiębiorców uczą także kursantów, jak powinna wyglądać uczciwa konkurencja oraz co grozi za łamanie jej zasad. Uczestnicy kursów zdobywają gruntowną wiedzę na tematy takie jak: kiedy można pozwać kogoś podejrzanego o praktykowanie nieuczciwej konkurencji, jakie grożą wyroki za korumpowanie pracowników konkurencyjnych przedsiębiorstw (np. płacenie im za ujawnianie tajemnic handlowych konkurencji itp.).

Prawo pracodawcy

Większość przedsiębiorców w swoich firmach zatrudnia od kilku do nawet kilkuset pracowników. Kursy z podstaw prawa skierowane do biznesmenów przewidują także serię wykładów dotyczące prawa pracy i obowiązków, jakie ma osoba zatrudniająca wobec swoich podwładnych. Kursy omawiają także szczegółowo różnice między formami zatrudnienia (umowa zlecenie, o dzieło lub o pracę), co pomaga dobrać pracodawcom umowy na miarę ich potrzeb i możliwości.

5/5 - (1)
reklama