Zakłady bukmacherskie a prawo

Obstawianie wyników różnych zdarzeń sportowych (i nie tylko) znane było już od starożytności. Jednakże zakłady w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj, wykształciły się dopiero w wieku dziewiętnastym, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Stopniowo w tym kraju obstawiano coraz częściej i więcej. Oprócz piłki nożnej, przyjmowano zakłady na wyścigi konne, psów i inne zdarzenia. Od początku wątpliwości budziło prawne uwarunkowanie typowania.

Co to znaczy grać legalnie?

W dobie internetu zakłady bukmacherskie w dużej mierze przeniosły się do przestrzeni internetowej. Jeszcze do niedawna wielu graczy z Polski obstawiało wyniki spotkań na zagranicznych witrynach o wątpliwej legalności. Przede wszystkim na terenie naszego kraju możemy typować tylko za pośrednictwem firm bukmacherskich posiadających licencję na prowadzenie zakładów w naszym kraju. Ponadto, takie strony z zakładami często były z gruntu nielegalne i uczestniczenie w takich zakładach nie było prawnie dozwolone.

Zakłady bukmacherskie a ustawa hazardowa

Najbardziej aktualna nowelizacja ustawy hazardowej weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Uregulowała ona wiele istotnych aspektów funkcjonowania firm oferujących zakłady bukmacherskie. Przede wszystkim na dostawców internetu nałożono obowiązek blokowania nielegalnych stron z zakładami. Wedle ustawy, w Polsce legalnie mogą działać tylko firmy posiadające licencję wystawioną przez Ministerstwo Finansów. W 2021 roku taką licencję posiadają dwadzieścia dwie firmy. Od każdej postawionej kwoty pobierany jest podatek w wysokości 12%. Od wyższych wygranych (powyżej 2280 zł) odciąga się 10% daninę.

Uwarunkowania prawne a korzyści dla graczy

Uwarunkowania prawne zakładów bukmacherskich w Polsce od kilku lat są restrykcyjne i wyznaczają konkretne warunki, w jakich może odbywać się obstawianie wyników zawodów sportowych i innych zdarzeń. Dzięki temu każdy grający może mieć pewność, że nie jest oszukiwany przez organizatora. Założenia i zasady zakładów stały się jasne i konkretnie określone. Większa konkurencja na rynku skutkuje lepszą ofertą u poszczególnych firm, korzystniejszymi kursami. Gracz dzięki prawnej regulacji zakładów ma większy wybór dostępnych typów w przy korzystnych kursach.

Oceń nas!
reklama