Wiele osób myśli, że gdy już zarobią te gigantyczne pieniądze, to tak naprawdę będą w pełni szczęśliwi, oraz że będą mieli wszystko – więc poświęcają nierzadko najlepsze lata swojego życia tylko po to, aby się ,,dorobić”. Jednakże dlaczego akurat to pieniądze nie dają szczęścia?

Na czym polega ,,siła pieniądza”?
W rzeczywistości siła pieniądza polega na tym, że wszyscy zgadzamy się, że wszyscy wierzymy w jego wartość – dotyczy to zwykłych ludzi, celebrytów i dyrektorów banków. W rzeczywistości pieniądze naszych czasów to nic innego jak kawałek plastiku, kupka skrawków papieru w postaci banknotów lub miedzianych płyt. Dlatego jeśli wszyscy nagle przestaną używać pieniędzy, staną się one bezwartościowe. Jednak wiara w religię „pieniędzy” jest tak silna i ukształtowała tysiące lat historii naszej cywilizacji, więc możesz być pewien, że pieniądze „przeszłe, obecne i przyszłe” są nadal potrzebne. Spójrzmy prawdzie w oczy, lepiej mieć uniwersalny środek wymiany towarowej niż korzystać z tzw. „transakcji barterowej”.
Pieniądze a szczęście
Jedni uważają, że nie dają szczęścia, inni robią, co w ich mocy, aby je zdobyć. Związek między zasobami ludzkiego portfela a szczęściem stał się nawet przedmiotem wielu kontrowersji, które doprowadziły do powstania nauki o ekonomii. Badania ekonomistów pokazują, że pieniądze mogą przynosić szczęście, ale tylko do pewnego stopnia. Oznacza to mniej więcej, że potrzebujemy wystarczającej ilości pieniędzy, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby. Mówiąc „dosadnie”, dla człowieka, który ma trudności z utrzymaniem, przyjęcie kilkuset złotych może być bardzo szczęśliwe, a zarobienie miliarda złotych na koncie multimilionera nie wpłynie na jego szczęście.
Jednak w Polsce wielu ludzi ma bardzo niskie dochody. Prawie nikt w Polsce nie ma dość pieniędzy, by żyć „ponad jego możliwości”. Dlatego w naszym kraju ludzie często widzą własne szczęście finansowe. Teraz jest to szczególnie widoczne, jak finanse w czasach koronawirusa coraz ciężej jest odpowiednio rozplanować.
Czy pieniądze mogą cię uszczęśliwić?
Naturalnie jeśli żyjesz ,,pod kreską” oraz nie stać cię na większość produktów, które potrzebujesz, to na pewno tak, pomogą ci w byciu bardziej szczęśliwym. Jednakże z drugiej strony jest bardzo cienka granica, gdzie kiedy zaczniesz się dorabiać, będziesz zarabiał coraz więcej, w pewnym momencie nie będziesz chciał przestać – tylko będziesz szedł za ciosem dalej i dalej – w rezultacie poświęcisz wszystko – dla pieniędzy. Dlatego też uważaj, co robisz, abyś był szczęśliwy, ale też żebyś nie miał tego ,,szczęścia” za dużo.