Odpowiedzialne gospodarowanie domowym budżetem – na co i ile warto wydawać?

Bezpieczeństwo Twojego domowego budżetu jest dla Ciebie (jako głowy rodziny) szczególnie istotne? Zwłaszcza teraz, kiedy inflacja osiąga bardzo wysokie wskaźniki? Jak gospodarować zarobionymi środkami? Dlaczego powinno się systematycznie oszczędzać? Jaka część środków może być zaś przeznaczona na inwestycje? Pytań jest sporo, dlatego czas najwyższy poznać na nie odpowiedzi.

Jak odpowiednio robić zakupy?

Lwia część domowego budżetu jest wydawana na zakupy. Co zrobić w ramach tego zagadnienia, by oszczędzić pieniądze? Na pewno warto spisać listę wszystkich produktów, które są nam potrzebne np. w ciągu jednego tygodnia. Poproś też o to pozostałych członków rodziny. Wszystko w takim celu, by zrobić po prostu hurtowo większe zakupy. Np. właśnie na siedem kolejnych dni. Należy oczywiście zdecydować się na sklepy, w których ceny są relatywnie niższe. Sporo osób robi zakupy chociażby w Biedronkach itp. Spisanie listy niezbędnych produktów jest pomocne także z innego względu. Jeśli nauczysz się poprawnego planowania produktów, to możesz liczyć na to, że rzeczy nie będą marnowane. A czasami dzieje się tak, że ludzie kupują za dużo jogurtów itp. które mają krótki termin przydatności. Po kilku dniach okazuje się, że te rzeczy… muszą być wyrzucone do kosza.

Ile pieniędzy wydawać na przyjemności i inwestycje?

Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków „zaciska pasa”. Niektórzy rezygnują nawet z wakacyjnych wyjazdów. Wszystko przez inflację, która ma przełożenie na coraz wyższe ceny. Warto jednak część zarobionych pieniędzy przeznaczyć na przyjemności (np. kilka procent), by mieć coś z tego życia. Podobnie jest z inwestycjami. Należy zaznaczyć, że to bowiem szansa na to, by pomnożyć pieniądze. Na co dzień interesujesz się sportem? Warto zatem zdecydować się na zakłady bukmacherskie. Należy wyraźnie podkreślić, że są one w 100% legalne. Dodatkowo możesz grać w sieci w gry Lotto. Wystarczy tylko dokonać rejestracji na stronie internetowej https://www.lotto.pl/rejestracja#krok1. Jak grać w Eurojackpot, Dużego Lotka, Mini Lotto itp.? Nie ma tutaj nic trudnego. Jeśli dokonasz rejestracji, to czas na potwierdzenie tożsamości. Nie obejdzie się oczywiście bez wpłacenia depozytu. Potem możesz samodzielnie skreślać numery online albo skorzystać z pomocy systemu. Obstawianie w sieci jest naprawdę banalne.

Ile pieniędzy przeznaczać na oszczędności?

Dobrze byłoby z każdej wypłaty coś sobie zostawiać. Jeśli załóżmy zarabiasz 2000 PLN netto, to warto spróbować zaoszczędzić chociaż 300 PLN itp. W ten sposób zabezpieczysz się na trudniejsze czasy, które mogą nadejść w najbliższym okresie. Jak zaś pomnażać te pieniądze? Inwestycje to jedno. W tym przypadku chodzi zaś o bardzo bezpieczne formy lokowania kapitału. Warto trzymać te pieniądze na kontach oszczędnościowych, na których można najwięcej zarobić. Należy zatem dokładnie sprawdzić oprocentowanie przed podejmowaniem finalnych decyzji. Dobrze byłoby wyrobić sobie taki nawyk oszczędzania, by w razie czego mieć kasę na tak zwaną „czarną godzinę”.

5/5 - (2)
reklama