Trzymanie w skarpecie, pod poduszką, na koncie oszczędnościowym i w skarbonce – kilka słów o pieniądzach i ich oszczędzaniu

Przechodząc przez proces edukacji, zaczynając od szkoły podstawowej, a kończąc na uczelni wyższej, spotykamy na swojej drodze przeróżne przedmioty. Jedne z nich są bardziej przydatne, inne należą do kategorii 3 razy Z czyli “zakuć, zdać, zapomnieć”. Niestety w szkole brakuje nauki o jednej z najbardziej podstawowych czynności które powinien opanować każdy dorosły człowiek, czyli o oszczędzaniu pieniędzy. Dlaczego każdy powinien opanować sztukę oszczędzania? Ponieważ wydaje się łatwo. Im więcej pieniędzy mamy tym łatwiej jest je wydawać, dlatego właśnie, paradoksalnie, często bywa tak, że to osoby zarabiające mniej są w stanie odkładać więcej, ponieważ życie nauczyło ich, że każda złotówka jest ważna. Odpowiednie operowanie własnymi pieniędzmi jest podstawą odpowiedzialnego, dorosłego życia. Co robić aby nie wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy? Jak odkładać aby móc pozwolić sobie na zakup czegoś większego? Na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule, zapraszamy do lektury!

Po pierwsze, wydawaj z głową

Jak oszczędzać pieniądze? Możemy pokusić się o bardzo prozaiczną odpowiedź, czyli nie wydawaj. To nasuwa na myśl kolejne pytanie – czy aby na pewno złotym środkiem na oszczędzanie jest wydawanie pieniędzy tylko na rzeczy niezbędne do życia? Czytając blogi biznesowe łatwo uda nam się dojść do wniosku, że nie jest to najlepsza metoda. Metoda ta jest dosyć niekorzystna ponieważ polega na całkowitym wyzbyciu się wydawania pieniędzy na zachcianki, a jak dobrze wszyscy wiemy, życie nie polega tylko na pracy, jedzeniu i spaniu. Abstrahując od indywidualnych potrzeb i wydatków, spełnienie założenia jakim jest odkładanie wszystkiego co zarobimy jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania, ponieważ w życiu pojawiają się nieplanowane wydatki. Dobra metoda oszczędzania to taka w której wiemy ile zarabiamy, wiemy ile wydajemy miesięcznie na życie i dzięki temu dochodzimy do wniosku ile jesteśmy w stanie miesięcznie odłożyć pieniędzy. Jeśli wypracujemy u siebie metodę która pozwala nam bawić się życiem bez zbytniego hamowania się przed wydawaniem i która jednocześnie pozwala nam gromadzić co miesiąc niemałą sumę, okaże się, że nasze życie stanie się prostsze i szczęśliwsze. 

Odkładaj ile możesz, ale nie przesadź

Jak dojść do tego ile faktycznie możesz odłożyć miesięcznie? Na początku należy obliczyć miesięczne koszty życia. Opłata mieszkania, jedzenie, paliwo potrzebne na dojazd do pracy. W dalszej kolejności musisz oszacować ile wydajesz na przyjemności. Kino, kolacja z drugą połówką, wieczór w knajpie ze znajomymi. Jeśli dojdziesz do tego ile faktycznie wydajesz w miesiącu będziesz mógł zestawić to ze swoimi zarobkami. Po odjęciu wydatków od dochodu wyjdzie Ci ile zostaje pieniędzy. W tym momencie masz odpowiedź na pytanie ile jesteś w stanie odłożyć. Pamiętaj, odkładaj pieniądze ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ sytuacja w której odmawiasz sobie podstawowych potrzeb byle odłożyć kilka dodatkowych groszy nie jest mile widziana. 

5/5 - (1)
reklama