Decyzja o tym, aby otworzyć swoją własną działalność nie należy do najprostszych decyzji w naszym życiu. Ludzie obeznani w temacie, mający do czynienia z prowadzeniem firmy dobrze wiedzą, że praca dla samego siebie wydaje się kolorowa, ale tylko wtedy gdy obserwujemy ją z zewnątrz. Wiele osób marzy o tym aby uwolnić się z pracy na etacie, która jak elastyczna i luźna by nie była, to i tak nas kontroluje. Sztywne ramy czasowe i praca od dzwona do dzwona są powodami przez które ludzie chcą założyć działalność. W dzisiejszym artykule piszemy o tym jakie są prawne formy działalności gospodarczej. Zapraszamy do lektury.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jedna z najprostszych i najczęściej spotykanych form prowadzenia działalności gospodarczej. Została spopularyzowana głównie przez duże korporacje gdzie ludzie posiadają własne działalności gospodarcze i podejmują współpracę na zasadach B2B (business-to-business) która polega na transakcjach pomiędzy dwoma, lub więcej, podmiotami gospodarczymi. Ta forma wiąże się z obopólną korzyścią, ponieważ pracownik zarabia więcej, a pracodawca ma mniej roboty papierkowej, ponieważ wystawia tylko fakturę, a pracownik będący na samozatrudnieniu zajmuje się całą księgowością.
Spółka cywilna
Do tego typu formy prowadzenia działalności gospodarczej dochodzi kiedy działalnością zarządzają co najmniej dwie osoby. Ważną różnicą względem działalności jednoosobowej jest to, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, są nimi wspólnicy. Dlatego właśnie spółka nie widnieje w żadnych rejestrach, ponieważ zarejestrowane muszą być działalności jednoosobowe każdego ze wspólników.
Spółdzielnia
Do powstania spółdzielni może dojść kiedy mamy nieograniczoną liczbę osób, nie mniejszą niż dziesięć. Jej głównym celem jest generowanie zarobków dla jej członków. W tej formie prawnej członkowie muszą wnieść wpisowe i zadeklarować swoje swoje udziały, aby wszystko było jasne i przejrzyste.